A fekvőbeteg ápolás legveszélyesebb mellékhatása, a decubitus

2017. 03. 20. 11:12:09
A fekvőbeteg ápolás legveszélyesebb mellékhatása, a decubitus
Az otthonápolás sosem könnyű feladat. Fizikailag és lelkileg is egyaránt megterhelő, főleg, ha saját rokonainkat kell ellátnunk valamilyen komoly betegség miatt. Azonban nem csak ezzel kell szembenéznünk, hanem számos komoly mellékhatással is számolnunk kell. Ezek közül az egyik legsúlyosabb a decubitus, azaz a felfekvés. 

Mi az a decubitus?

Magyarul: felfekvés, olyan helyi szövetkárosodás, melyet a bőrre gyakorolt nyomás miatti oxigénhiány, anyagcserezavar, vagy a nyíróerők okozta mechanikus igénybevétel vált ki. (A nyíróerő a beteg, a gondozó, vagy a gravitáció által keltett mozgás eredménye.) Ha a beteg túl sok időt tölt egy adott helyzetben, pozícióban, akkor a terhelés mindig egy adott pontot, testrészt ér. Mivel a terhelés nem oszlik el, bekövetkezik a szövetkárosodás, mely egy nagyon fájdalmas, hosszadalmas, csúnya, nehezen kezelhető és nagyon költséges betegséghez vezet. Éppen ezért a legfontosabb a megelőzés!

A decubitus tünetei

Leggyakrabban az alsó testtájon fordul elő a csontos kiemelkedéseknél, melyek a terhet viselik álló-, ülő- és fekvőhelyzetben is.

  • I. stádium: Az adott terület piros, mintha gyulladásban lenne, ennek oka, hogy vérbőség alakul ki. Nyomásra sem fehéredik el a felület, mert a vér átkerül a szövetbe a kapillárisokból.
  • II. stádium: Már megkezdődik a sebesedés, a felhámon bőrhiány alakul ki. Leginkább horzsolásra hasonlít a fekély, kicsi hólyagokkal.
  • III. stádium: A fekély már a bőrszövet egészét érinti, a seb egy mély kráter, és a seb környéki szövetek is roncsolódnak.
  • IV. stádium: A fekély a bőrszöveten kívül kiterjed a csontra, az izmokra és az inakra is.

Az I. stádium még visszafordítható, különböző antidecubitus eszközök használatával megelőzhető a felfekvés kialakulása. Azonban, ha a sebesedés már kiterjedt, akkor nem elég csupán a felfekvés elleni segédeszközök használata. Ebben a fázisban már a sebkezelés ismerete is elengedhetetlen!

A decubitus kialakulásának okai

  1. Nyomás: A csontos kiemelkedéseknél (boka, térd, könyök, tarkó, fül, tompor, sarok, lapocka), ahol a nyomás állandó, vagy a folyamatos ülőhelyzet miatt (pl. kerekesszék), vagy a folyamatos fekvőhelyzet miatt (pl. idős, vagy mozgásában korlátozott személy).  Minél nagyobb a nyomás, annál rövidebb idő alatt kialakulhat a fekély. Akár 3-4 óra is elegendő a szövetkárosodáshoz.
    A tartós nyomás a kapillárisok elzáródásához és a nyirokelvezetés megszakadásához vezethet.
  2. A nyíróerők okozta sérülések közé tartoznak az erek megszakadása, megtörése, mely trombózishoz vezethet (pl. a beteg bőre az ágyneműhöz tapad, megnyúlik a bőre, és ezáltal a hajszálerek megtörnek)
  3. Hőmérséklet és páratartalom növekedése: Ha túl magas a hőmérséklet, a beteg izzadni kezd, emiatt pedig bőre épsége megváltozik, valamint veszélyezteti a fertőzésekkel szembeni természetes védekezést is. Különösen veszélyeztetettek az inkontinenciában szenvedő betegek, mert a bőr ha folyamatosan érintkezik a vizelettel, széklettel, folyamatos irritációnak van kitéve, mely növeli a decubitus kialakulását.
  4. Életkor: Az idősebb korosztály sokkal fogékonyabb a felfekvés kialakulására, hiszen az öregedő bőr elveszíti rugalmasságát, megváltozik a nyomásérzékenysége, és a fájdalomérzet is gyengül. A felhám regenerációs képessége csökken, ezzel a sebgyógyulás folyamat lelassul.
  5. A mozgásukban korlátozott betegek is nagyobb veszélynek vannak kitéve. Ha a beteg nem tud szabadon mozogni, nem tudja testhelyzetét önszántából megváltoztatni, növeli a decubitus kialakulásának esélyeit. Ha ehhez társul valamilyen terület érzéskiesése (bénulás, gerincsérülés, stroke), még nagyobb a veszély, hiszen nem érzékelik a nyomás okozta fájdalmat, és nem éreznek késztetést sem arra, hogy testhelyzetet váltsanak. 
  6. Bármilyen meglepő a rossz táplálkozás is hozzájárulhat a felfekvés kialakulásához, ugyanis ez egy gyulladásos betegség, mely hozzájárul a fehérjehiányhoz és a vérszegénységhez. Megfelelő táplálkozással a fehérjehiány pótolható.

A decubitus gyógyítása rendkívül költséges, ezért kell nagy hangsúlyt fektetni a megelőzésre!

A felfekvés megelőzésének módjairól itt olvashatnak!

Tartalomhoz tartozó címkék: blog felfekvés decubitus