Mi az a decubitus?
Magyarul: felfekvés, olyan helyi szövetkárosodás, melyet a bőrre gyakorolt nyomás miatti oxigénhiány, anyagcserezavar, vagy a nyíróerők okozta mechanikus igénybevétel vált ki. (A nyíróerő a beteg, a gondozó, vagy a gravitáció által keltett mozgás eredménye.) Ha a beteg túl sok időt tölt egy adott helyzetben, pozícióban, akkor a terhelés mindig egy adott pontot, testrészt ér. Mivel a terhelés nem oszlik el, bekövetkezik a szövetkárosodás, mely egy nagyon fájdalmas, hosszadalmas, csúnya, nehezen kezelhető és nagyon költséges betegséghez vezet. Éppen ezért a legfontosabb a megelőzés!
A decubitus tünetei

Leggyakrabban az alsó testtájon fordul elő a csontos kiemelkedéseknél, melyek a terhet viselik álló-, ülő- és fekvőhelyzetben is.
- I. stádium: Az adott terület piros, mintha gyulladásban lenne, ennek oka, hogy vérbőség alakul ki. Nyomásra sem fehéredik el a felület, mert a vér átkerül a szövetbe a kapillárisokból.
- II. stádium: Már megkezdődik a sebesedés, a felhámon bőrhiány alakul ki. Leginkább horzsolásra hasonlít a fekély, kicsi hólyagokkal.
- III. stádium: A fekély már a bőrszövet egészét érinti, a seb egy mély kráter, és a seb környéki szövetek is roncsolódnak.
- IV. stádium: A fekély a bőrszöveten kívül kiterjed a csontra, az izmokra és az inakra is.
Az I. stádium még visszafordítható, különböző antidecubitus eszközök használatával megelőzhető a felfekvés kialakulása. Azonban, ha a sebesedés már kiterjedt, akkor nem elég csupán a felfekvés elleni segédeszközök használata. Ebben a fázisban már a sebkezelés ismerete is elengedhetetlen!
A decubitus kialakulásának okai
- Nyomás: A csontos kiemelkedéseknél (boka, térd, könyök, tarkó, fül, tompor, sarok, lapocka), ahol a nyomás állandó, vagy a folyamatos ülőhelyzet miatt (pl. kerekesszék), vagy a folyamatos fekvőhelyzet miatt (pl. idős, vagy mozgásában korlátozott személy). Minél nagyobb a nyomás, annál rövidebb idő alatt kialakulhat a fekély. Akár 3-4 óra is elegendő a szövetkárosodáshoz.
A tartós nyomás a kapillárisok elzáródásához és a nyirokelvezetés megszakadásához vezethet. - A nyíróerők okozta sérülések közé tartoznak az erek megszakadása, megtörése, mely trombózishoz vezethet (pl. a beteg bőre az ágyneműhöz tapad, megnyúlik a bőre, és ezáltal a hajszálerek megtörnek)
- Hőmérséklet és páratartalom növekedése: Ha túl magas a hőmérséklet, a beteg izzadni kezd, emiatt pedig bőre épsége megváltozik, valamint veszélyezteti a fertőzésekkel szembeni természetes védekezést is. Különösen veszélyeztetettek az inkontinenciában szenvedő betegek, mert a bőr ha folyamatosan érintkezik a vizelettel, széklettel, folyamatos irritációnak van kitéve, mely növeli a decubitus kialakulását.
- Életkor: Az idősebb korosztály sokkal fogékonyabb a felfekvés kialakulására, hiszen az öregedő bőr elveszíti rugalmasságát, megváltozik a nyomásérzékenysége, és a fájdalomérzet is gyengül. A felhám regenerációs képessége csökken, ezzel a sebgyógyulás folyamat lelassul.
- A mozgásukban korlátozott betegek is nagyobb veszélynek vannak kitéve. Ha a beteg nem tud szabadon mozogni, nem tudja testhelyzetét önszántából megváltoztatni, növeli a decubitus kialakulásának esélyeit. Ha ehhez társul valamilyen terület érzéskiesése (bénulás, gerincsérülés, stroke), még nagyobb a veszély, hiszen nem érzékelik a nyomás okozta fájdalmat, és nem éreznek késztetést sem arra, hogy testhelyzetet váltsanak.
- Bármilyen meglepő a rossz táplálkozás is hozzájárulhat a felfekvés kialakulásához, ugyanis ez egy gyulladásos betegség, mely hozzájárul a fehérjehiányhoz és a vérszegénységhez. Megfelelő táplálkozással a fehérjehiány pótolható.
A decubitus gyógyítása rendkívül költséges, ezért kell nagy hangsúlyt fektetni a megelőzésre!
A felfekvés megelőzésének módjairól itt olvashatnak!