A cukorbetegség, mint állapot

2017. 05. 03. 11:24:46
A cukorbetegség, mint állapot

Előző cikkünkben beszámoltunk a diabetes kialakulásáról, és veszélyeiről. Most olvassák el, hogy lehet együtt élni a cukorbetegséggel, és úgy kezelni, mint állapotot, nem pedig betegséget. Reméljük segíthetünk ezzel azoknak, akik elsőre talán bepánikolnak attól, ha cukorbetegséget állapítanak meg náluk, vagy valamelyik rokonuknál. 

Sajnos hajlamosak vagyunk, mindent egyből a legrosszabbként felfogni, pedig egy kis odafigyeléssel könnyen együtt élhetünk szervezetünk „hibáival”. A cukorbetegség mellett is lehet teljes életet élni, de fontos megtanulni hogyan tehetjük meg ezt!

Első lépésként be kell tartani 5 fontos szabályt!

  1. Önellenőrzés
  2. Kontroll vizsgálatok
  3. Testmozgás
  4. Diéta
  5. Orvosi utasítások betartása

Az önellenőrzésben óriási szerepe van az otthoni vércukorszint mérésnek. Ehhez nem elég egy vércukorszintmérő készülék beszerzése, de ismerni kell a vércukormérő használatát, az ellenőrzés módját, gyakoriságát, és ki kell tudni értékelni az eredményeket. Ezeket minden esetben a kezelő orvossal, illetve az ápoló személyzettel kell egyeztetni, és az ő utasításaik szerint eljárni. A levont következtetéseknek óriási szerepük van a továbbiakban, ugyanis ezek alapján állítják be a beteg vércukorszintjét, a diétát, és írják elő a szükséges kezeléseket.

A kontroll vizsgálatokat így sem kerülhetjük el, hiszen rendkívül fontos, hogy az orvosunk bizonyos időközönként megvizsgáljon minket. Ő hamar felismeri bármelyik szövődmény kezdeti fázisát, idejében el tudja kezdeni a megfelelő kezelést, vagy tovább tud küldeni a megfelelő szakemberhez.

A rendszeres testmozgás, testedzés a jó anyagcsere állapot fenntartásáért fontos. Ha a diabetes pedig elhízással, vagy épp kóros fogyással jár (erről is olvashatnak előző bejegyzésünkben), akkor főleg elengedhetetlen a rendszeres testedzés!

A diétás ismeretek elsajátítása, és a diéta betartása azért fontos, mert az étkezéssel nagyban befolyásolhatjuk vérünk cukorszintjét. Ebben is sokat segít kezelőorvosunk, de a legjobb, ha felkeresünk egy szakembert, aki összeállítja a személyre szabott diétánkat.

A legfontosabb mindközül, hogy betartsuk kezelőorvosunk, vagy orvosaink utasításait! Nagyon sok szakirodalmat találunk ma már a könyvespolcokon, illetve az interneten böngészve, ezeket is érdemes elolvasni.

Az öt „alapszabályon” kívül, sok egyéb életmódbeli változtatás is segít abban, hogy a cukorbetegséget, mint állapotot fogjuk fel, és könnyebben együtt tudjunk élni vele.  A cukorbetegeknél egy-egy sérülés nehezebben gyógyul, mert romlik a szövetek vérellátása. A lábápolásnál ezért célszerű tompa hegyű ollót használni a körömvágáshoz, illetve habkövet a bőrkeményedés eltávolításához, hogy véletlen se sebesítsük meg magunkat.

Nagyon sok városban működnek már olyan klubot, vagy civil szervezetek, egyesületek, ahol a cukorbetegek megbeszélhetik a tapasztalataikat, összeülhetnek és tanácsot kaphatnak egymástól, illetve adhatnak egymásnak. A közösségi médiában is rengeteg ilyen témájú csoport alakult már, ahol sok hasznos információt lehet begyűjteni.

Tartalomhoz tartozó címkék: blog cukorbetegség