A cukorbetegség, azaz diabetes mellitus a szénhidrát-anyagcsere zavara, mellyel együtt jár a magas vércukorszint. A vér cukortartalmát egyrészt a szénhidrátok, másrészt a táplálékból közvetlenül felszívódó cukrok, és a májban fehérjéből képződött cukrok befolyásolják. A szénhidrátok bomlás után a májba kerülnek, ahol megkezdődik a feldolgozásuk, és glikogén képződik, mely a legfőbb cukorraktára szervezetünknek. A vércukor értékét a szervezet igyekszik állandó szinten tartani, az egészséges érték, éhgyomorra 3,3-5 mmol/l. Étkezés után ez az érték mindig megnő, de 1-2 óra elteltével a szervezet helyreálltja.
Hogyan képes helyreállítani a szervezet a vércukorszintet?
- Inzulin: segíti a cukor sejtekben történő felhasználását, csökkenti a glikogenolízist, ezáltal csökken a vércukor szintje is.
- Adrenalin: akkor játszik fontos szerepet, ha a vércukorszint lecsökken, ugyanis glikogenolízist okoz, vagyis növeli a vércukorszintet.
- Különböző hormonok gátolják a szövetek cukorfelhasználását.
- Bizonyos idegrendszerbeli tényezők növelik a vércukorszintet, pl. fertőzések, vagy akár az érzelmi állapot…
- A vese csak bizonyos mennyiségű cukrot képes visszatartani, így ha a vércukorszint vészesen megemelkedik, a vizelettel cukor ürül a szervezetből.
Akkor beszélünk cukorbetegségről, ha éhgyomri vizsgálat után a vércukorszint értéke 7 mmol/l, vagy afeletti. Cukorterheléses vizsgálat során pedig 11 mmol/l, vagy afeletti. A cukorbetegség tünetei lehetnek a sok folyadék fogyasztása, sok vizeletürítés, fogyás, gyakori fertőzések.
A cukorbetegség kialakulása
A betegség kialakulására való hajlam öröklődik. Bizonyos esetekben ismerik is a hibás gént, mely az örökítésért felelős, de a legtöbb esetben nem tisztázott az öröklődés oka. Az érintett családok közül tehát nem válik mindenki beteggé. Vannak olyan tényezők, melyek találkozása fokozza a betegség kialakulását, pl: immunrendszer rendellenességei, traumák, elhízás, májbántalmak…)
A diabetes mellitus típusai
- 1-es típusú cukorbetegség, általában gyermek és fiatal korban alakul ki, a béta sejtek pusztulása miatt lép fel inzulinhiány. Tünetei: fokozott vizeletürítés, nagymértékű folyadékfogyasztás, étvágytalanság, ebből adódóan fogyás, émelygés, gyengeség. Kezelése inzulinnal, valamint speciális diétával és testmozgással történik.
- 2-es típusú cukorbetegség, általában lassan alakul ki, 45-50 éves kor, vagy afölött diagnosztizálják. Az inzulin termelése nem megfelelő az igényeknek, a betegség miatt gátolt a cukor sejtekbe való bejutása, ezt nevezzük inzulin rezisztenciának. A betegek általában túlsúlyosak, ezért a kezelés alapvető része a diéta és a testmozgás, valamint a különféle gyógyszeres készítmények.
A cukorbetegség szövődményei
A legfontosabb szövődmény az erek megbetegedése, az érfalak elmeszesedése. A fő erek meszesedése komoly gondokat okozhat. Ha a szív erei betegszenek meg, az szívinfarktushoz vezet, ha az agy erei, az agyvérzést okoz. De komoly bajt jelent, ha a végtagokat érinti az érelmeszesedés, a láb vérkeringési problémái akár a láb elvesztésével is járhat!
A kis erek károsodása is lehet szövődménye a cukorbetegségnek, mely a látás megromlásához, akár vaksághoz is vezethet. A vese ereinek betegsége rontja a kiválasztást, hozzájárulhat a magas vérnyomáshoz, és később veseelégtelenséghez is vezethet.
A perifériás idegek megbetegedése pedig érzéskiesést okoz, mely hatására nagyon könnyen alakulnak ki fekélyes, vagy más nehezen gyógyuló sebek a test különböző részein.
A cukorbetegséggel együtt lehet élni, de nagyfokú figyelmet igényel, és semmiképp sem szabad félvállról venni ezt a betegséget! A cukorbetegségről, mint állapotról egy következő blogbejegyzésben olvashatnak majd!