A hosszú hideg és sötét tél után mindenki alig várja, hogy végre 20 fok köré emelkedjen a hőmérséklet, kisüssön a nap, rügyezzenek a fák, zöldbe boruljon a természet! Mindenki epekedve várja a tavasz érkezését, és amikor megérkezik, mégsem tudunk neki tiszta szívből örülni. Eluralkodik rajtunk a fáradtság, a rosszkedv, úgy érezzük, kikelni sincs erőnk az ágyból, nemhogy dolgozni, vagy a gyerekeket iskolába vinni, háztartást vezetni!
De miért érezzük magunkat erőtlennek, amikor hónapok óta erre az időszakra vártunk?
- Napfény hiánya
A tavaszi fáradtság az oka! Nem kell megijedni, ez nem betegség! A szervezetünk a hosszú téli hónapok alatt kicsit elfásult. Gondoljunk csak bele, hogy alig látjuk a napot, pedig a D-vitamint legkönnyebben a napon töltött idővel juttathatjuk szervezetünkbe. A napfény hiánya miatt csökken a szterotonin szintünk, mely a boldogságért lenne felelős, helyette nő a melatonin szint (= „alvás hormon”), mely levertséghez, depresszióhoz vezethet.
- Rossz étkezési szokások
Nem eszünk friss zöldséget, gyümölcsöt, persze a bevásárló központok zöldség- és gyümölcsosztályának polcai roskadásig vannak velük, de ezek messze nem bírnak annyi tápanyagértékkel, és messze nincs bennük annyi vitamin, mint a tavaszi/nyári társaikban. Az étrendünk alapból átáll egy sokkal nehezebben emészthető ételekből álló menüsorrá, a zsíros, szénhidrátban gazdag ételekkel az élen, ami érthető, hisz a téli időszakban ezekből merítjük az energiát.
- Kevés testmozgás
Nem mozgunk annyit, mint jó időben, egyrészt, mert korán sötétedik másrészt, röpködnek kinn a mínuszok, örülünk, hogy munka után végre beérünk a felfűtött lakásba, és másra sem vágyunk, minthogy bevackoljuk magunkat a jó meleg takaró alá.
Aztán jön a tavasz, amikor egyre több napfény éri szervezetünket, ettől újra a szterotonin szint emelkedik, de ez átmeneti zavart okoz a hormonháztartásban, és ettől érezzük magunkat olyan bágyadtnak. Emellé csatlakoznak a fent említett problémák, és máris érthető, hogy szervezetünk nehezen át áll a „tavaszi üzemmódra”.
Hogyan kerüljük el a tavaszi fáradtság tüneteit?
- Változtassunk étkezési szokásainkon: Együnk naponta többször keveset, étrendünk térjen át mielőbb a zöldségekre, gyümölcsökre, tejtermékekre. Együnk joghurtot, mert az könnyen emészthető. Az ezekben található vitaminok és nyomelemek segítenek a szervezet felfrissülésében. Igyunk sok folyadékot, nemcsak azért, mert amúgy is szükségünk van a vízpótlásra, de a téli nehéz ételek után segíti a méregtelenítést is.
- Mozogjunk sokat: Amint megjön a jó idő, menjünk ki a szabadba. Akár sportolás közben is, a szabad levegőn jobban esik a futás, a kerékpározás, de a hétvégén egy kirándulás az egész családot feldobja. Mindamellett, hogy jót tesz a tavaszi fáradtság legyőzésében, a mozgás csontjaikat, izmainkat, ízületeinket is erősíti.
- Foglalkozzunk lelki állapotunkkal is: Hajlamosak vagyunk ebben az időszakban a fáradtság hatására mindennek a rossz oldalát látni. Tudatosan álljunk ellen ennek a késztetésnek, legyünk pozitívak, kerüljük a konfliktusokat, legyünk sokat társaságban. Figyeljünk oda családtagjainkra és barátainkra, beszélgessünk sokat, kényeztessük magunkat bátran!
Ha időben elkezdjük szervezetünket felkészíteni a tavasz közeledtére, akkor hamar átesünk a tavaszi fáradtság keltette problémákon! Étkezzünk tehát egészségesebben, mozogjunk sokat, és lehetőleg mindezeket társaságban tegyük!
Kellemes tavaszra való felkészülést kívánok minden kedves olvasónak!