Gyógyászati segédeszközök
Az otthoni ápolás nem egyszerű feladat. Nem egyszerű az ápoltnak, hiszen a kiszolgáltatottság, a tehetetlenség érzése sokszor a test mellett lelkileg is megviseli a beteget, és nem egyszerű az ápolónak sem, főleg akkor ha egy családtagról van szó.
Ennek oka nem kizárólag a munka nehézségében rejlik – bár sokszor az is nagyon megterhelő – hanem egyszerűen az ápoló is lelkileg kerül nehéz helyzetbe a szeretett személy tehetetlenségét látván. A gyógyászati segédeszközök azt szolgálják, hogy mindkét fél életét valamennyire megkönnyítsék: felgyorsítsák valamilyen szinten a kórházi ápolást, segítsék a gyógyulási folyamatokat, valamilyen szinten csökkentsék a kiszolgáltatottság érzését, segítsenek önállóan megoldani a napi rutinfeladatokat, ezáltal megkönnyítik a beteg és az ápoló munkáját is.
A gyógyászati segédeszközök akár abban is segíthetnek, hogy különféle más betegségek támadják meg az ápoltat, de az is lehet, hogy egyszerűen a kényelmet szolgálják. A gyógyászati segédeszközök között is több típus van. Ezek különféle csoportokba sorolhatók: hallásjavító eszközök, ortézisek és protézisek, légzésterápiát segítő eszközök, háztartási segédeszközök, kötszerek, de ide tartoznak természetesen a kerekesszékek, a személyes mozgás segédeszközei, mosdási, fürdési, zuhanyzási segédeszközök stb. Fontos tudnunk arról, hogy mennyire fontos ezeknek a segédeszközöknek a használata. Nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy például egy fekvő beteg számára olyan ágyat kell beszerezni, amely állítható és mozgatható is, hogy elkerüljük a felfekvési sebek kialakulását, hogy a járást segítő eszközök, mint például a mankók vagy botok a megfelelő méretűek legyenek, különben rendkívül kényelmetlen a járás és a lábon kívül más testrészeinken is képes különféle eldeformálódásokat okozni.
Például ha túl rövid a mankó, akkor túlságosan meg kell hajolni, ami hónapokig tartó használat után a gerincnek is rendkívül kedvezőtlen. Fontos, hogy a gyógyászati segédeszközök tényleg segítsenek a betegnek, és ne hátráltassák azt semmiben. Egy nem megfelelő biztonságú eszköz akár balesetveszélyes is lehet, tehát ha a gyenge személy véletlenül elesik vagy leesik az ágyról az még sérüléseket is okozhat. A gyógyászati segédeszközöket, attól függően, hogy mennyi ideig kell használni lehet megvásárolni, de akár bérelni is, ha csak rövid használatról van szó.