A felfekvés (decubitus) megelőzésének módjai
A felfekvés nagyon fájdalmas, csúnya és nehezen kezelhető betegség. Ha nem előzzük meg, vagy nem kezeljük időben, akkor nagyon komoly szövődmények alakulhatnak ki, mint a csontvelőgyulladás, vagy a gennyes ízületi gyulladás, melyek sok esetben nem gyógyíthatóak. A felfekvés kezelése rendkívül költséges, éppen ezért kell óriási hangsúlyt fektetni a megelőzésre!
Általános feladatok közé tartozik a beteg megfelelő elhelyezése és a súlypont gyakori változtatása. Nem szabad hagyni, hogy hosszabb ideig egy adott területre nehezedjen az összes nyomás, a beteget folyamatosan mozgatni, forgatni kell. Az ép bőrfelületet masszírozni kell, és mentolos, alkoholos krémmel naponta többször is be lehet dörzsölni. Jó dolog, ha éjszaka hason fekszik az ápolt. A nyíróerőket és a dörzsölést a lehető legjobban ki kell iktatni, pl. olyan lepedővel, ami teljesen kifeszíthető, és a beteg sem tudja összeráncolni, a morzsákat jó alaposan el kell távolítani az ágyból, és akár naponta többször cserélni a lepedőt, ha az nedves (izzadás, vagy inkontinencia miatt).Éppen ezért a pamut ágynemű a legjobb választás, mert szellőzik és a nedvességet is magába szívja, naponta cserélni kell. Legalább naponta egyszer ellenőrizni kell a beteg bőrének állapotát, és ha a felfekvés legapróbb jelét észleljük, azonnal el kell kezdeni a bőrápolást, kezelést.
Nagyon jó tanács, hogy a beteget óránként forgassuk, változtassuk a helyzetét, még ÉJSZAKA IS! De kinek van erre kapacitása, ideje, elég fizikai ereje, főleg egy kórházban, ahol napi több száz beteget kell ellátni? Sajnos nem sokaknak, ezért terjedtek el annyira az antidecubitus eszközök, melyek megoldják helyettünk a súlypont gyakori változtatását, segítenek szárazon tartani a beteg bőrét, és ágyát, valamint leveszik a terhelést a kiálló csontos testrészekről.
Mik is ezek az antidecubitus eszközök? Ezek a speciális ágyak, matracok és párnák.
- Levegővel töltött matracok: A cellákban lévő levegő mennyiségét és eloszlását kompresszor szabályozza. Be lehet állítani, hogy a felfújt és nem felfújt sorok közti váltás ideje mekkora legyen, valamint a felfújás mértéke is állítható, ez függ a testsúlytól, de ehhez szakember segítsége szükséges! Azáltal, hogy a felfújt cellák folyamatosan váltakoznak, a terhelés is változik a testrészeken. Ezzel megoldható az a probléma, hogy az ápolóak kelljen változtatni a beteg helyzetét.
- Az antidecubitus gondozómatracok speciális habszivacsból készülnek, különleges gúlaszerkezettel, melynek köszönhetően jobban eloszlik a nyomás a test egész területén, és jobban is szellőzik, mint bármelyik másik eszköz. Az egész testfelületen egyenletes nyomás jön létre: a gúlacsúcsokban keletkező feszültség a gúlaszerkezet alapján oszlik el. Ugyanennek a kialakításnak köszönhetően a szellőzés is megoldott, mert a gúlák között sok levegő marad, és a beteg mozgásának, valamint a hőmérséklet-változásoknak köszönhetően ez állandóan cserélődik.
- A vízágymatrac gumiból egyenletesen csökkenti a csontos kiemelkedéseken létrejövő nyomást, azonban otthoni használatra nem ajánlott, mert nehezíti a beteg ápolását, valamint a gumi miatt nincs megfelelő szellőzés.
- Nem minden esetben van szükségünk matracra, vagy csak matracra. Egy kerekesszékes betegnél az antidecubitus ülőpárnáknak ugyanakkora jelentősége van, mint egy fekvőbetegnél a matracoknak. Ha valaki ülve kénytelen leélni az élete nagy részét, ugyanúgy ki van téve a felfekvés veszélyének, hiszen a nyomás továbbra is egy helyre összpontosul. Üléskor a felső test súlyát egy nagyon kis terület viseli, sokkal nagyobb ezáltal a nyomás, és sokkal rövidebb idő alatt kialakulhat a felfekvés. Az ülőpárnák ugyanazon az elven működnek, mint a matracok, eloszlatják a nyomást, és leveszik a terhelést a kiálló csontos felületekről, ráadásul folyamatosan mozgásban tartják a testet, így a vérkeringés is jobban működik. Ez különösen azoknál a betegeknél fontos, akiknél az érzéskiesés fennáll, és nem tudják, hogy helyzetet kellene változtatniuk, mert nem érzik a fájdalmat.
- Az inkontinencia súlyosbító tényező, ha decubitusról van szó. Az antidecubitus alátétek fontos szerepet játszanak a megelőzésben. Jó nedvszívó képességüknek hála, biztosítják a test szárazon tartását. Úgy kell elképzelni ezeket a gyógyászati segédeszközöket, mint a babapelenkákat, két rétegük között tartják a nedvességet, így a teljes bőrfelület, és az ágy, lepedő is szárazon marad! Szellőznek, és bőrbarát készítmények. Létezik mosható és egyszer használatos változatuk is.
- A különféle antidecubitus gyűrűkre akkor van szükség, ha a sarkokon, térdeken, könyökökön már nagyon mély fekélyek alakultak ki. Ilyenkor alá kell tenni ezeket a puha, szellőző gyűrűket, de fontos, hgy nagy legyen a felületi érintkezése, nehogy az így alátámasztott területen alakuljon ki újabb felfekvés. Ha nincsenek csúnya sebek, akkor felesleges a használatuk, mert a matracok, vagy párnák tökéletesen megoldják a felfekvés megelőzéséhez szükséges nyomáseloszlást, és a plusz alátámasztás inkább csak kényelmetlenné teszi a beteg helyzetét.
Összefoglalva tehát, a kialakult decubitus kezelésének irányelvei a következők:
- Az általános egészségi állapot javítása, a helyes táplálkozás bevezetése a mindennapokba.
- A nyomás csökkentése a testfelületen.
- A sebek szakszerű kezelése.
- A fertőzések megelőzése, kezelése.
- A seb varosodás serkentése.
- Antidecubitus segédeszközök használata.
A kialakult felfekvés kezelése a mai napig nagy kihívást jelent az ápolóknak és orvosoknak egyaránt. Rengeteg pénzt megspórolhatunk azzal, ha időben elkezdünk a megelőzésre koncentrálni, arról nem is beszélve, hogy a beteget egy nagyon fájdalmas, kínzó, akár halálos végkimenetelű betegségtől óvjuk meg!